Aktualna sytuacja w kraju nie sprzyja aktywnemu spędzaniu czasu w towarzystwie innych psiarzy. Co można robić z psem, jeżeli siedzimy zamknięciu w domu? Najlepiej zdecydować się na ciekawe ćwiczenia dla psa, które zaspokoją jego wrodzoną potrzebę aktywności. Poniżej 5 propozycji zabawy z psem, które spodobają się twojemu pupilowi! 

1. Mata węchowa

Maty węchowe to absolutny hit ostatnich miesięcy wśród miłośników psów. Mata jest wykonana z miękkiego materiału, w którym ukrywa się smakołyki. W trakcie zabawy pies oddaje się temu co lubi najbardziej, czyli węszeniu. Tego rodzaju aktywność bardzo mocno angażuje pupila! Skutkuje to zmęczeniem i rozładowaniem napięcia. Dla kogo mata węchowa to świetny wybór? Właściwie, dla każdego psa. Nie tylko dla czworonogów, które lubią tropić. Nie ma znaczenia wiek ani rasa psa – z matą węchową każdy będzie doskonale się bawił.

2. Angażujące zabawki typu kong

Kong to zabawka, którą napełnia się jedzeniem (np. karmą lub specjalną pastą). Zawartość jest trudna do wyjęcia i wymaga dużego zaangażowania ze strony psa, dlatego podaniu psu konga zajmuje go na długi czas. 🙂 Najbardziej flagowym produktem tego typu jest oczywiście… kong, marki Kong. Do kupienia na przykład tutaj.

Czym można wypełnić konga?

  • Ulubionymi suchymi smakołykami
  • Pasztetem
  • Mokrą karmą (włożenie zabawki na chwilę do zamrażarki jeszcze bardziej utrudnia zadanie!)
  • Specjalną pastą o smaku wątróbki, która jest dedykowana zabawkom Kong

3. Poszukiwanie skarbów

Szukanie zabawek lub smakołyków to zawsze dobry pomysł! Jeżeli mamy psa, który nie umie zostawać na komendę, poprośmy o pomoc członka rodziny. Niech przytrzyma pupila, a my w tym czasie ukryjmy ulubioną zabawkę w drugim pokoju. W zabawie przyda się komenda szukaj. Jeżeli pies jej nie zna, warto mu pomóc na początkowym etapie i razem z nim znaleźć zabawkę oraz chwalić głosem za zbliżanie się do miejsca ukrycia przedmiotu. Pies, który kompletnie nie wie na czym polega ta zabawa, może podejmować zabawkę, która początkowo wcale nie jest ukryta. W ten sposób szybko zrozumie zasady nowej zabawy. Formuła opisanej zabawy z psem może ewoluować do poszukiwania konkretnych przedmiotów lub członków rodziny.

4. Nauka samokontroli

To podstawowa umiejętność, którą powinien zdobyć nasz pupil w czasie dorastania, ponieważ samokontrola to nic innego jak grzeczne czekanie na swoją kolej lub zostawanie na miejscu w ekscytujących sytuacjach. Samokontrola wycisza i uczy cierpliwości w stosunku do nagrody, która jest odłożona w czasie. Uziemienie w domu to doskonały sposób na ćwiczenia samokontroli! Jak to zrobić?

  • Możemy zacząć od treningu z ulubionymi smakołykami. Pokazujemy je psu, a następnie zamykamy w dłoni lub chowamy za plecami. Nagradzamy pupila dopiero wtedy, gdy straci zainteresowanie przysmakami. Przydatne będzie wprowadzenie komendy nie oraz słowa zwalniającego np. okej, które będzie oznaczało, że może wziąć nagrodę. Kluczem do sukcesu jest nagradzanie psa, kiedy nie będzie próbował zjeść smakołyka, ale będzie cierpliwie czekał.
  • Następny etap to ćwiczenia z zabawkami, które zwykle są bardziej pobudzające. Rzucanie piłki, której pies nie może podjąć wymaga od niego dużej samokontroli! Lepiej zacząć od łatwiejszych rzeczy i stopniowo zwiększać trudność zadania. Kładzenie piłki na ręce lub na podłodze przed psem jest wystarczająco trudne dla początkującego psa.
  • Samokontrolę można ćwiczyć także w codziennych sytuacjach np. podczas dawania posiłku. Każmy psu usiąść i poczekać, a następnie pozwólmy mu zjeść po zwolnieniu komendą okej.

5. Crate games, czyli zabawy klatkowe

Klatka nadal brzmi dla niektórych psiarzy jak niezasłużone więzienie, ale jej rola jest wręcz odwrotna. Klatka (metalowa lub materiałowa), dla psa, który poznał ją w prawidłowy sposób, to miejsce odpoczynku i prywatny azyl. Przydaje się do wyciszania, nauki czystości oraz jest niezastąpiona na wyjazdach. Jak wykorzystać klatkę w czasie pobytu w domu? Szkoleniowiec Susan Garrett zaproponowała zbiór zabaw z klatką, czyli Crate Games. To nic innego jak różne wariacje “sztuczek”, które opierają się na samokontroli i odsyłaniu oraz przebywaniu w klatce.