Nie wszyscy właściciele się do tego przyznają, ale większość z nich z przyjemnością dzieli się kołdrą i poduszką ze swoim pupilem. Czy w takiej sytuacji pies w ogóle potrzebuje legowiska? Zdecydowanie tak! Zdarza się jednak, że to wybrane przez nas zupełnie nie przypada mu do gustu i zamiast na posłaniu, pies śpi pod lodówką lub na dywanie. Może to oznaczać, że mamy fatalny gust lub że…kupiliśmy po prostu złe posłanie.

Legowisko dla psa to nie tylko miejsce do spania 

Legowisko jest bezpieczną przestrzenią, w której pies może odpocząć, schować się w stresującej sytuacji lub w spokoju pogryźć kość albo zabawkę. To nie tylko miejsce do spania, ale też prywatna strefa, zapewniająca komfort psychiczny. Legowisko dla psa może również służyć do nauki odsyłania na miejsce, zostawania lub czekania na swoją kolej. To nie wszystkie powody! Dlaczego jeszcze warto kupić legowisko?  

 • Zaspokojenie potrzeby terytorialności – psy lubią mieć swoje miejsce. Wyznaczone granice (także terytorialne) pomagają zachować czworonogowi psychiczną równowagę i zapewniają poczucie bezpieczeństwa. 
 • Łatwość w czyszczeniu – psie legowisko lub buda są zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Codzienne pranie pościeli albo chemiczne czyszczenie materaca w naszym łóżku nie brzmi kusząco. Psie legowisko wystarczy przetrzeć ściereczką lub – jeśli to możliwe – wrzucić pokrowiec do pralki. 
 • Wygoda – większość właścicieli lubi spać z psem w łóżku, ale nie zawsze jest to możliwe. Warto mieć wtedy alternatywę. 
Czy spanie psa w łóżku pogarsza jakość naszego snu?
Badania przeprowadzone przez T.G. Kontou i B.P Smitha z Uniwersytetu Queensland wykazały, że spanie z psem w łóżku może powodować u właścicieli zaburzenia snu. Osoby badane, które spały z pupilami wybudzały się średnio 4,3 razy częściej, gdy ich pies był aktywny. Poruszanie się w łóżku oraz konieczność zaspokojenia potrzeb fizjologicznych obniżały do 81% efektywność snu u właścicieli. Chociaż wnioski z badania sugerują, że istnieje związek między spaniem z psem, a zaburzeniami snu oraz związane z tym gorsze samopoczucie w ciągu dnia, to pozytywne skutki mogą przewyższyć potencjalne, negatywne konsekwencje.
Nawet jeśli pozwalamy psu spać z nami w łóżku, nie warto rezygnować z zakupu legowiska. Jakie legowisko wybrać? Przede wszystkim powinno być dopasowane do rozmiaru i potrzeb psa, stylu mieszkania, a także ilości dostępnego miejsca. 

Jak wybrać legowisko dla psa? Wskazówki 

 • Posłanie nie może być zbyt duże, ponieważ wtedy pies nie będzie czuł się w nim bezpiecznie. Nie zapewni także komfortu termicznego i będzie po prostu niewygodne. 
 • Najważniejsza jest funkcjonalność, a dopiero później wygląd. Stylizowane posłania na nóżkach mogą wyglądać ładnie na zdjęciach, ale nie są dobrym wyborem dla psów z chorymi stawami lub problemami z kręgosłupem. 
 • Tanie legowisko dla psa najczęściej jest wykonane z kiepskiej jakości materiałów. Takie posłanie szybko się przetrze i zniszczy.
 • Za małe posłanie uniemożliwi pupilowi wygodne ułożenie się. Brak swobody ruchów spowoduje, że nie będzie to ulubione miejsce Twojego psa. 
 • Najlepiej wybrać legowisko izolowane lub wyposażone w grubszy spód – dzięki temu od podłogi nie będzie ciągnęło zimno. 
 • Jeśli jesteśmy właścicielami psa cierpiącego na alergie, najlepiej wybrać posłanie z antyalergicznym wypełnieniem np. silikonem, który ogranicza rozwój drobnoustrojów.
 • Zwróć uwagę na wytrzymałość  – pies spędza w legowisku sporo czasu. Na sam sen czworonogi przeznaczają od 12 do 14 godzin na dobę!
 • Upewnij się, czy materiał, z którego wykonane jest legowisko jest łatwe w czyszczeniu. W przypadku psów, które gubią dużo sierści najlepiej sprawdzą się posłania w kolorze zbliżonym do okrywy włosowej. Jasna sierść na ciemnym legowisku będzie od razu widoczna, zwłaszcza jeśli posiadamy psa z krótkim włosem.

Przed szczególnym dylematem stoją świeżo upieczeni właściciele psów. Jakie legowisko dla szczeniaka będzie najlepsze? Szczenięta bardzo szybko rosną, dlatego nie opłaca się kupować idealnie dopasowanych legowisk. Najczęściej trzeba je wymienić już po kilku miesiącach. Najlepiej zdecydować się na nieco większe posłanie lub wypełnić budę albo klatkę kocykami, które nadadzą im przytulności oraz zapewnią komfort termiczny.

Jakie legowisko dla psa? Propozycje!

Najczęściej jest to poduszka ze ściankami. Występuje w różnych kolorach i rozmiarach, dlatego łatwo dopasować posłanie do wnętrza oraz koloru sierści psa. Dużą zaletą jest zdejmowany pokrowiec, który można wyprać w pralce (jednak nie wszystkie klasyczne legowiska taki posiadają). To uniwersalny wybór dla większości psów. Niestety, nie sprawdzi się w przypadku alergików (najczęściej stosowane wypełnienia to m.in. wyściółki piankowe lub poliestrowe) oraz psów cierpiących na schorzenia ortopedyczne. Klasyczne legowiska są bardzo miękkie, ale jednocześnie szybko się “ugniatają” i przestają pełnić funkcję izolacyjną. 

Kennel klatki cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza wśród psów sportowych, choć stopniowo przekonują się do nich także “zwykli” właściciele psów. Ich zaletą jest możliwość złożenia i przeniesienia w inne miejsce. Kennel klatka może podróżować razem z nami i czworonogiem, choć metalowe modele są niestety trochę ciężkie. Kolejną wadą jest…wygląd. Metalowa klatka w małym mieszkaniu zajmie sporo miejsca i nie wpisze się w estetykę każdego wnętrza. Jest to jednak bardzo funkcjonalny wybór, a po odpowiednim treningu większość psów kocha swoje legowiska-klatki.

Zdobywające popularność legowisko, które często jest wykorzystywane w treningach sportowych oraz przy nauce czekania na swoją kolej. Świetnie sprawdza się u właścicieli, którzy mają więcej niż jednego psa i trenują z nimi jednocześnie. Na co dzień to dobry wybór dla zwinnych psów bez problemów ortopedycznych. Dzięki dużej odległości od podłoża legowisko na nóżkach chroni przed zimnem, a wodoodporny materiał jest łatwy w czyszczeniu. 

Buda w mieszkaniu? Pewnie macie przed oczami zbite, surowe deski i dach pokryty papą. Czas zastąpić to skojarzenie! Na rynku są już dostępne ręcznie robione budy, obite kolorowym materiałem, które wyglądają jak prawdziwy mebel, a nie legowisko dla psa. Ich największą zaletą jest możliwość personalizacji. Właściciele czworonogów mogą wybrać rozmiar, kolor i wzór obicia, a także sposób wykończenia. DOGbuda to odpowiedź na potrzeby kundelka ze schroniska, dla którego właściciele poszukiwali idealnego legowiska. Tak powstały wyjątkowe budy dla psów, które mogą zostać dopasowane do każdego wnętrza. Designerska buda dla psa sprawdzi się u czworonogów, które lubią zamknięte posłania. To także świetny wybór jeśli lubimy funkcjonalność kennel klatek, ale razi nas ich wygląd.

mops w budzie

To urocze legowisko jest znane z instagramowych sesji. Najlepiej czują się w nim małe psy, które lubią zabudowane przestrzenie. Większość legowisk tipi dostępnych na rynku posiada wyjmowane poduszki, które można wyprać w pralce. Poza tym posłanie łatwo się składa i jest lekkie w transporcie. Dla wielu właścicieli minusem może być mała odporność na zabrudzenia oraz zajmowanie dużej ilości miejsca, przy jednocześnie małej przestrzeni wewnątrz tipi. 

Większość psów ma swoje ulubione miejsce do spania. Poza wielkością i wyglądem legowiska, znaczenie ma także to, gdzie je położymy. Najlepiej wybrać pomieszczenie, w którym spędzamy najwięcej czasu. Psy lubią obserwować otoczenie i dobrze dobrane legowisko powinno być jednocześnie punktem obserwacyjnym.