Lśniąca, zdrowa sierść to wyznacznik dobrej kondycji organizmu. Zdarza się, że, mimo prawidłowego żywienia, szata czworonoga pozostawia wiele do życzenia, szczególnie w okresie wiosennym, kiedy pupil zmienia zimową okrywę włosową. Jakie są domowe sposoby na piękną sierść i z jakimi składnikami się one wiążą?

Podstawowy domowy sposób na piękną sierść – proteiny 

Na ogólną kondycję organizmu i wygląd sierści wpływa odpowiednie spożycie białka, które stanowi podstawowy budulec organizmu. Najpopularniejsze źródła protein, które można bezpiecznie podać czworonogowi to:

  • ziarna i nasiona oleiste (kukurydza, soja, pszenica)
  • jajka
  • mięso (jagnięcina i kurczak mają najbardziej przyswajalny profil białka, ale jednocześnie kurczak jest częstym alergenem i wiele czworonogów nie może go spożywać)

Popularnym “domowym suplementem” są jajka, które rzeczywiście pozytywnie wypływają na wygląd sierści, ponieważ zawierają m.in dużą ilość białka, witaminy A i B12, żelaza oraz ryboflawinę i selen. Jak często i w jaki sposób podawać surowe jajko psu?

  • jajka nie powinny być spożywane w nadmiarze, ponieważ mogą przyczyniać się do wzrostu cholesterolu. Wg badań maksymalna podaż to jedno jajko dziennie, ale najczęściej właściciele psów traktują je jako smaczny dodatek i stosują 2-3 razy w tygodniu
  • od czasu do czasu można podać pupilowi całe jajko, ale lepiej poczęstować go samym żółtkiem, ponieważ substancja zawarta w surowym białku (awidyna) zmniejsza przyswajanie biotyny, która odpowiada za piękny wygląd sierści

Jeżeli podajemy naszemu psu jajko, warto zmiażdżyć skorupkę i dodać ją do karmy. Skorupka jajka, poza wapnem, zawiera cynk, krzem, żelazo, magnez oraz inne mikroelementy, które wpływają pozytywnie na funkcjonowanie organizmu. Surowe jajka dla psa na sierść, tak samo jak każdy inny pokarm, może uczulać, dlatego przed wprowadzeniem ich do diety należy podać niewielką ilość jajka i sprawdzić reakcje pupila. Wątpliwości budzi także kwestia czy psy mogą jeść jajka na twardo. Oczywiście mogą, ale ugotowane jajko traci większość właściwości odżywczych, więc lepiej zdecydować się na podawanie go w wersji surowej.

Witaminy i mikro oraz makroelementy

Tak samo jak ludziom, psom także potrzebne są witaminy, makro oraz mikroelementy, które zapewnią prawidłowy wzrost oraz chronią przed chorobami. Każdą suplementacje, także tę domową, powinno się skonsultować z lekarzem weterynarii, ponieważ zbyt duża ilość witamin w diecie jest tak sam szkodliwa jak ich brak.

Domowym źródłem witamin są:

  • Marchewki i olej rybny – bogate w witaminę A
  • Spirulina i zielone warzywa – zawierają dużo witamin z grupy B
  • Wątroba, rośliny liściaste, nasiona – dostarczają witaminę E
  • Żółtka jaj i produkty mleczne – zapewniają dużą ilość witaminy D

To tylko niektóre z witamin, które są niezbędne pupilowi w okresie dorastania oraz w ciągu dorosłego życia. Większość z nich dostarcza prawidłowo zbilansowana karma, ale w przypadku, gdy chcemy poprawić wygląd sierści, warto uzupełnić dietę pupila o produkty bogate w witaminy.

Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6

Kwasy tłuszczowe są niezbędne do utrzymania sierści i skóry w dobrej kondycji. Tak samo jak w organizmie człowieka, kwasy tłuszczowe odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu psiego organizmu, choć kwasy omega 3 pełnią funkcję głównie przeciwzapalną. Oba kwasy różnią się strukturą biochemiczną, ale są tak samo niezbędne. Jeżeli nie chcemy kupować oleju dla psa na sierść, warto zainteresować się źródłem omega 3 i omega 6 w popularnych produktach spożywczych. Kwas tłuszczowy omega 3 znajdziemy w:

  • oleju z siemienia lnianego
  • oleju sojowym
  • mleku kozim oraz krowim
  • oleju rzepakowym

Z kolei kwas omega 6 znajduje się w:

  • oleju z wiesiołka
  • drobiu
  • siemieniu lnianym
  • oleju słonecznikowym

Prawidłowy stosunek kwasów omega 6 do omega 3 (ok. 5:1) niweluje suchą, matową sierść i minimalizuje ryzyko wystąpienia stanów zapalnych w organizmie, a także reguluje poziom cholesterolu. Stosowanie olejów to popularne domowe metody na piękną sierść u czworonogów, ale, jak każdą dodatkową suplementacje, nie wolno przesadzać. Zbyt duża ilość oleju w diecie przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego, a poza tym może wywołać biegunkę i inne problemy żołądkowo-jelitowe.

Alternatywą dla olejów jest podawanie siemienia lnianego. Najlepiej przyswajalny ma formę kisielu, który można podać psu razem z ziarenkami. Odradza się dodawanie siemienia lnianego w formie nieugotowanych ziarenek do karmy, bo nasiona w takiej formie zawierają alkaloidy, które są szkodliwe dla psiej wątroby. Proces obróbki termicznej neutralizuje negatywne działanie alkaloidów.

Regularna pielęgnacja i żywienie 

Podstawą ładnego wyglądu czworonoga nie są domowe sposoby na piękną sierść, ale codzienne zbilansowane żywienie, które powinno dostarczać odpowiednią ilość białka, witamin i makro oraz mikroelementów. Dobrej jakości karma zaspokaja potrzeby żywieniowe pupila, ponieważ składa się w większości z mięsa i zdrowych dodatków (np. alg). Oczywiście, nawet wtedy warto od czasu do czasu podać psu surowe jajko, siemie lniane lub łyżeczkę oleju, ale domowe sposoby na piękną sierść nie zastąpią prawidłowego żywienia.

Na kondycję sierści wpływają też regularne zabiegi pielęgnacyjne, takie jak:

  • Wyczesywanie – czesanie pomaga pozbyć się brudu, zanieczyszczeń, rozplątuje sierść i zapobiega powstawaniu kołtunów, czyli sfilcowanej sierści, które wpływają negatywnie zarówno na okrywę włosową, jak i stan skóry.
  • Kąpiele – kąpiel w dobrej jakości szamponie skutecznie oczyszcza skórę i sierść. Zastosowanie odżywki dodatkowo wygładzi i odżywi sierść. Dobór odżywki zależy od rodzaju oraz kondycji sierści. Pupilom z przesuszoną okrywą przyda się odżywka np. z miodem lub aloesem, a czworonogom z łamliwą sierścią, najlepiej pomóc odżywką proteinową np. na bazie protein mlecznych.

Dbanie o kondycję sierści jest procesem długotrwałym i długofalowym, ale w zmian możemy cieszyć się zdrową, lśniącą sierścią i wesołym czworonogiem, któremu nie brakuje witamin ani składników odżywczych.

Źródło
Kim, H. K., Lee, S. and Leem, K. H. 2011. Protective effect of
egg yolk peptide on bone metabolism. Menopause 18: 307–313
Wilkinson, G. 2008. A study of normal hair in the dog Journal of Small Animal Practice