Od kliku tygodni oficjalnie mamy do czynienia z nową pandemią. COVID-19 nieodwracalnie zmienił naszą codzienność, a doniesienia medialne nie nastrajają optymistycznie. W chaosie informacyjnym pojawił się także fake news, który skłonił właścicieli psów do zastanowienia się nad kwestią bezpieczeństwa ich kontaktów z czworonogami. Czy psy przenoszą koronawirusa? Tak, ale nie jest to COVID-19. 

Wirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę koronawirusową COVID-19, która w przebiegu początkowo może przypominać grypę. Część zarażonych przechodzi zakażenie koronawirusem bezobjawowo, ale u pacjentów w podeszłym wieku lub cierpiących na choroby współistniejące, może zakończyć się śmiercią. Dlaczego koronawirus budzi lęk i spowodował zamknięcie granic? Z powodu tego, że jest chorobą szybko rozprzestrzeniającą się i charakteryzującą się dość wysoką śmiertelnością pacjentów w grupie ryzyka. Brak izolacji i zaniechanie działań profilaktycznych powoduje lawinowy wzrost liczby chorych. Poza lękiem o sytuacje zdrowotną i gospodarczą, właściciele psów martwią się o swoje czworonogi. Naukowcy są zgodni: SARS-CoV-2 w żaden sposób nie zagraża psom oraz nie jest przez nie rozprzestrzeniany. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała oświadczenie, w którym można przeczytać poniższy komunikat:

Nie ma dowodów na to, że pies, kot lub jakiekolwiek zwierzę domowe może przenosić COVID-19. COVID-19 rozprzestrzenia się głównie drogą kropelkową, gdy zakażona osoba kaszle, kicha lub mówi. Żeby się chronić, często i dokładnie myj ręce.

Podobne stanowisko reprezentują Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC):

Obecnie nie ma dowodów, że zwierzęta domowe, w tym zwierzęta towarzyszące, mogą rozprzestrzeniać COVID-19.

Wychodząc z psem na spacer nie musimy obawiać się, że nasz pupil zostanie zarażony, ale zdecydowanie powinniśmy uważać na siebie, ponieważ wirus utrzymuje się na gładkich powierzchniach (np. poręczy schodów, klamkach itp.)

czy psy mogą przenosić koronawirusa?

Jak wyprowadzić psa w czasie kwarantanny?

Osoby objęte kwarantanną bezwzględnie nie powinny opuszczać domu. W związku z tym nie mogą także wyprowadzać swojego pupila na spacer. Każde takie działanie naraża inne osoby na zakażenie COVID-19. Najlepiej powierzyć wyprowadzanie pupila znajomym lub przyjaciołom. Osoby, które nie mają takiej możliwości mogą poprosić o pomoc na facebookowej grupie Pies w koronie, na której zrzeszają się miłośnicy czworonogów i ludzie dobrej woli. O czym pamiętać korzystając z takiej pomocy?

  • Z osobą, która zaoferowała pomoc, umów się zdalnie za pomocą telefonu lub internetu i nie wchodź z nią w żadną fizyczną interakcje. Jeżeli mieszkasz w bloku, udostępnij jej kod do domofonu i o umówionej godzinie (lub po telefonicznym potwierdzeniu obecności) wypuść psa na klatkę. Nie wychodź na zewnątrz i z nikim nie rozmawiaj. Nie narażaj innych osób na ryzyko zarażenia!
  • Nie przekazujmy psa na smyczy i w obroży. Wirus przenosi się także na powierzchniach! Najlepiej, żeby osoba wyprowadzająca psa miała własną smycz i obroże lub szelki. Jeżeli nie ma takiej możliwości, możesz przekazać psa na smyczy, ale osoba, która go wyprowadza bezwzględnie nie powinna mieć z nią bezpośredniego kontaktu i dla swojego bezpieczeństwa powinna założyć rękawiczki.
  • Stosujmy najważniejsze zasady higieny, czyli zakładajmy rękawiczki i często myjmy ręce, zarówno jeżeli jesteśmy właścicielami, jak i wolontariuszami.
  • Nie dotykaj psa. Pies może służyć jako krótkotrwały kanał infekcji, jeżeli ma styczność z dużą ilością wirusa, choć jest to bardzo mało prawdopodobne.

Trzeba podkreślić, że tego rodzaju spacer służy zaspokojeniu podstawowych potrzeb fizjologicznych, a nie szkoleniu, zabawie lub socjalizacji. To nie jest czas na integracje z innymi właścicielami psów lub wspólną zabawę czworonogów. Korzystając z pomocy obcej osoby, które oferuje wyprowadzenie naszego psa, musimy pamiętać także o jej bezpieczeństwie. Sierść psa może być zanieczyszczona, dlatego nie należy dotykać ani głaskać czworonoga, którego wyprowadzamy. Według American Veterinary Medical Association szansa na zakażenie jest niewielka:

Porowate materiały, takie jak sierść zwierząt domowych, mają tendencje do wchłaniania i wychwytywania patogenów, co utrudnia zakażenie poprzez dotyk.

Niezależne źródła (m.in CDC, WHO, VMA, AKC) potwierdzają, że ryzyko zarażenia jest bardzo niskie, ale w czasie pandemii należy ograniczyć wszelkie ryzykowne zachowania.

czy pies może zachorować na koronawirusa

Pies może przenosić koronawirusa, ale nie tego, którego wszyscy się boimy

Czworonogi nie są nosicielami COVID-19, ale mogą zachorować na tzw. psiego koronawirusa, czyli CCoV, która jest infekcyjną chorobą jelitową. CCoV, tak samo jak COVID-19 należy do rodziny koronawirusów, ale nie należy utożsamiać go z wirusem, który powoduje problemy oddechowe.

Koronawirus psów nie jest tym samym wirusem, co SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19.

CCoV dotyka czworonogi i wywołuje zaburzenia układu żołądkowo-jelitowego. Pies może się zarazić poprzez kontakt z substancjami kałowymi lub bezpośrednią styczność z zanieczyszczonymi powierzchniami np. miską.

Pies chory na koronawirusa

Pod koniec lutego, świat obiegła informacja o szpicu miniaturowym, który rzekomo zachorował na COVID-19. Pierwsze testy wskazywały na wynik pozytywny, ale ostatecznie nie zdiagnozowano u niego koronawirusa, co potwierdza wcześniejsze doniesienia naukowe, że psy nie są transmiterami wirusa ani nie mogą na niego zachorować. Jak do tego doszło, że początkowe testy wyszły pozytywne? Naukowcy podejrzewają, że przyczyną był bliski kontakt z chorobą zakażoną i “szczątki” wirusa były obecne w nosie psa, w trakcie wykonywania pierwszego badania. Otrzymany wynik był na granicy potwierdzenia obecności wirusa, czyli był tzw. słabo dodatni. Pies zakończył kwarantannę, ale dwa dni po swobodnym wychodzeniu umarł. Jako przyczynę śmierci nie wskazano koronawirusa, a warto odnotować fakt, że pies miał ponad 17 lat. Chociaż psy nie przenoszą koronawirusa, to ich właściciele mogą zostać zarażeni wirusem przez kontakt z innymi spacerowiczami, dlatego nie należy zbliżać się do innych ludzi i warto ograniczyć spacery do krótkich wyjść, które mają na celu zaspokojenie potrzeb fizjologicznych.

 

Źródło:

Geller, C., Varbanov, M., E. Duval R. (2012) Human Coronaviruses: Insights into Environmental Resistance and Its Influence on the Development of New Antiseptic Strategies. Viruses
Oguzhan, A., Levent, O., Yapici, O., Hasircioglu, S., Simsek A. (2016), Canine coronavirus infection in dogs in Turkey: Virologicaland serological evidence. Indian Journal of Animal Research
Shour, R. (2020), Can pets  spread COVID-19?
Charoenkul K, Nasamran C, Janetanakit T, Tangwangvivat R, Bunpapong N, Boonyapisitsopa S, Suwannakarn K, Theamboonler A, Chuchaona W, Poovorawan Y, Amonsin A. (2020), Human Norovirus Infection in Dogs, Thailand. Emerg Infect Dis.
How It Spreads – CDC 
Stanowisko WHO